Tiedote

Muutoksia Lumijoen lääkärin ja sairaanhoitajan palveluissa 1.7.2025 alkaen

Julkaistu:

Lumijoen sosiaali- ja terveysaseman toiminnan jatkumista on tarkasteltu osana Pohteen sote-järjestämissuunnitelman päivittämistä. Lääkärin ja sairaanhoitajan palveluihin tulee muutoksia 1.7.2025 alkaen. Sosiaali- ja terveyspalveluja tarjotaan edelleen myös paikallisesti. Lisäksi palveluja saa Digitaalisesta sote-keskuksesta ja kotiin ja arkiympäristöön annettavina palveluina.

Lumijoen sosiaali- ja terveysaseman lääkärin ja sairaanhoitajan vastaanotot siirtyvät heinäkuun 2025 alusta alkaen muihin lähialueen sosiaali- ja terveyskeskuksiin. Lumijoen asukkaat voivat valita omaksi asiointipaikakseen minkä tahansa sosiaali- ja terveyskeskuksen Pohteen alueella. Lähimpänä Lumijokea on Liminka.
 
Ikäihmisille suunnattu sairaanhoitajan vastaanottotoiminta ja muut sosiaali- ja terveyskeskusten palvelut, kuten äitiys- ja lastenneuvolan palvelut sekä mielenterveyspalvelut jatkuvat Lumijoella entiseen tapaan. Palvelut kuitenkin siirtyvät eri tiloihin, esimerkiksi varhaiskasvatuksen,​ asumispalveluyksikön tai muihin tiloihin. Asiakas ohjataan oikeaan paikkaan ajanvarauksen yhteydessä.

Digitaalinen sote-keskus palvelee Lumijoen asukkaita kotiin asti

Pohteen Digitaalinen sote-keskus on käytössä Lumijoella. Se tarjoaa sairaanhoitajan ja lääkärin palveluja kotiin tai sinne, missä asukkaat ovat. Digitaalinen sote-keskus on auki maanantaista perjantaihin kello 7–21 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä kello 8–18. 
 
Digitaalisessa sote-keskuksessa asiakas voi keskustella chatissa sairaanhoitajan kanssa. Hän auttaa ja ohjaa asiakkaan tarvittaessa lääkärin tai muun ammattilaisen vastaanotolle. Digitaalisen sote-keskuksen mielenterveyden chatissa voi keskustella psykiatrisen sairaanhoitajan kanssa ja saada tarvittaessa ajan videovastaanotolle. Mielenterveyden chat on auki maanantaista perjantaihin kello 8–20, viikonloppuisin ja arkipyhinä palvelu on suljettu.
 
Asiointi Digitaalisessa sote-keskuksessa tapahtuu Pohteen verkkosivuilla alareunan chat-ikkunasta. Digitaaliseen sote-keskukseen pääsee myös Omaolon kautta tekemällä ensin oirearvion, joka antaa oireisiin sopivan arvion hoidon tarpeesta. Oirearvion voi täyttää mihin vuorokauden aikaan tahansa ja se käsitellään Digitaalisen sote-keskuksen aukioloaikana.